Editör Yazısı

Değerli Okuyucularımız,

Türkiye’den başka ABD’den Kazakistan’a, Azerbaycan’dan Rusya’ya, Ukrayna’dan Kırgızistan ve Özbekistan’a kadar, Ahıskalı hemşehrilerimizin yaşadığı her yere ulaşan dergimiz, ecdad yurdumuzun kültürünü her yönüyle yeni nesillere aktarma çabası içindedir.

Bu anlayışla, Bizim Ahıska’nın yaz sayısı da birbirinden ilginç yazılarla çıktı.

Dergimizin bilimsel katkılarıyla Posof Kaymakamlığının düzenlediği Selçuklu Fethinin 930. Yıldönümü-Kol Zaferi kutlamaları, kelimenin tam anlamıyla muhteşemdi. 24 Haziranda Posof’ta gerçekleşen ve dergimizin kapağına akseden bu zafer şenliği ile ilgili yazı ve fotoğrafları gururla sunuyoruz. Konuyla ilgili olarak kaleme aldığımız kitapçık, Posof Kaymakamlığı tarafından bastırıldı. Bu kitapçığı dergiyle birlikte sizlere armağan ediyoruz. Bu faaliyetin, 1578 – Osmanlı fethi yıldönümünün de kutlanmasına vesile olmasını diliyoruz.

Arkadaşımız İlyas Doğan, Kazakistan intibalarını yazdı.

Orhan Uravelli, herkesin kabul edebileceği bir ‘özeleştiri’ yaptı.

Yaz tatili münasebetiyle dolaşma fırsatı bulduğumuz yerlerle ilgili intibalarımızı kaleme aldık: Amerika, Ahıska-Acaristan, Posof, Ardahan, Çıldır ve Damal… Bunlardan Amerika ve Posof

Köyleri notlarımızı bu sayıda okuyacaksınız; diğerlerini de sonra…

Elviye-i Selase’nin Son Yılları başlıklı yazı serisinin dördüncü ve son bölümünü takdim ediyoruz.

Nilüfer Devrişova, Fatima Devrişeva ve Rufina Suliyeva, yakın geçmişimizin canlı şahitlerinin duygu ve hatıralarını kaleme aldılar.

Nusret Kopuzlu, Kars’la ilgili bir kitabı değerlendirdi.

Kırsal Kalkınma Uzmanı Hasan Başak’ın Ardahan ve Posof’ta arıcılık ve eko turizm konusunu işleyen yazısı ile Ülkü Önal’ın Ardanuç’ta kaybolmağa yüz tutan el sanatlarını konu alan yazısı, sizleri farklı alanlara götürecektir.

Dergimizin Haberler bölümünde de ibretlik konular var.

Sağlık ve saadetle sonbahar sayımızda buluşalım.