DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDA “AHISKA TÜRKLERİNİN HAYATI” KONULU FOTOĞRAF SERGİSİ

Ankara’da, Dışişleri Bakanlığında Ahıska Türklerinin hayatı konulu fotoğraf sergisi açıldı. Serginin Bakanlık tarafından hazırlanan davetiye bilgisi şöyledir:

Fotoğraf sergisi açılışında bir konuşma yapan Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Fatih Ceylan, özetle şöyle konuştu: “Ahıska Türkleri, 15 Kasım 1944 tarihinde yurdundan sürgüne gönderilmiş kardeşlerimizdir. Onlar çok büyük acılar yaşadılar. Biz her zaman onların yanında olduk. Bu bir insanlık trajedisidir. Bu acıların dinmesi için hepimiz gayret etmeliyiz. Ahıska Türklerinin hayatından çeşitli kesitleri canlı olarak sunan bu sergiyi Yunus Zeyrek Hocamız hazırladı. Kendisine teşekkür ederim.” 

Kürsüye gelen Yunus Zeyrek de şöyle konuştu: “Ahıska Türkleri, Türkiye için kayıp bir topluluktur. Yakın zamana kadar 1944 sürgünü Türkiye’de bilinmemekteydi. Bendeniz 1977’den beri bu meseleyle meşgulüm. Buradaki fotoğrafları Azerbaycan, Ukrayna, Rusya ve ABD’de yaşayan Ahıskalı hemşehrilerimdem topladım. Onların hayatından muhtelif kesitleri görüyorsunuz. Düğünleri, iş hayatı, evleri, acıları ve sevinçleri, vatana dönüş için Moskova ve Tiflis’e gidişleri vs. Bu sergi önce 2011 yılında Avrupa Konseyi Parlamentosunda açıldı. Sonra Ankara’da Kültür Bakanlığı Sanat Galerisi, Kırşehir Üniversitesinde sergilendi. Bu sergi malzemesinin toplanmasında ve sergilenmesinde Dışişleri Bakanlığımızın destek ve alâkasını gördüm. Kendilerine teşekkür ederim.”   

Bakanlık personeli, davetliler, Ahıskalı üniversite gençliği ve basın mensuplarının iştirakiyle açılan sergi, on gün açık kaldı ve ziyaret edildi.  

Bizim Ahıska