Haberler

DÜNYA TÜRK GENÇLİK GÜNLERİ ve KURULTAYI ROMANYA’DA YAPILDI

Başbakanlık Tanıtma Fonu ve TİKA’nın desteğiyle Türk Ocakları, Romanya Müslüman Tatar Türklerinin Demokratik Birliği ve Romanya Demokrat Türk Birliğinin birlikte düzenledikleri XI. Türk Dünyası Gençlik Günleri, 4-11 Eylül tarihleri arasında Romanya’nın Köstence şehrinde yapıldı. Kurultaya, ülkelerini ve topluluklarını temsilen delege ve gözlemci olarak 230 kişi katıldı.

5 Eylül günü yapılan kurultay açılışına yoğun ilgi vardı. Türkiye ve Romanya’nın millî marşlarının söylenişi ile program açıldı. Açılış konuşmasını Dünya Türk Gençleri Birliği Başkanı Dr. Hasan Ali Karasar yaptı. Daha sonra heyet temsilcileri konuştular. Heyet temsilcilerini müteakiben Köstence Valisi, Romanya Azınlıklar Milletvekili, Romanya  İş Adamları Derneği Başkanı, Köstence Belediye Başkanı, Romanya Azınlıklar Bakanı, Kazakistan Cumhuriyeti Büyükelçisi, Azerbaycan Cumhuriyeti Büyükelçisi ve Türkiye’nin Romanya Büyükelçisi de birer konuşma yaptılar.

Kurultaya, Ahıska Türklerini temsilen Paşali Seferoğlu ve Ferit Bayramov katıldı. Paşali Seferoğlu, Ahıska Türklerinin sorunlarının Türk Dünyasında yeteri kadar önemsenmediğini vurguladı. Aynı zamanda Rusya’nın Krasnodar bölgesinde Ahıskalılara karşı yaşanan insanlık dışı uygulamaların bu kadar sessizlik içinde izlenilmesinin çok üzüntü verici olduğunu belirtti. Bugün, Doğu Türkistan’da ve Kerkük’te Türklere karşı yapılan haksız  uygulamalara Ahıskalıların da tabi tutulduğunu, nedense basın ve medyada Ahıskalıların sorunlarının hiç gündeme getirilmediğini belirtti.

7 Eylül akşamı katılımcılara Ahıska Türklerinin Tanıtımı yapıldı. Tanıtımda kısa bir konuşma yapan Ahıska Türkleri Delegasyon Başkanı Paşali Seferoğlu, Arif Nihat Asya’nın Olamam şiirini okudu.

Kurultay delegesi Ferit Bayramov, Uluslar arası Ahıska Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı ve aştırmacı yazar Yunus Zeyrek’in Ben Ahıskayım adlı şiirini okudu ve Ahıska’nın yakın geçmişi hakkında bir konuşma yaptı. Bunun ardından Dr. Rüstem Mürseloğlu’nun hazırlamış olduğu sinevizyon izletildi. Bu gösteri katılımcılar üzerinde derin etkiler bıraktı.
Ahıska Türkleri heyeti, yayınlanacak ve Devlet Başkanlarına sunulacak olan Kurultay Bildirisine aşağıdaki isteklerin de eklenmesini teklif ettiler:

 1. Rusya Devlet Başkanlığından, Rusya’nın Krasnodar Bölgesinde, Ahıskalılara karşı sürdürülen insanlık dışı uygulamalardan vazgeçilmesi ve Ahıskalıların vatandaşlık haklarının verilmesi;

2. Gürcistan Devlet Başkanlığından, Gürcista’nın, Ahıska Türklerinin tarihî vatanlarına dönmeleri önündeki engelleri ortadan kaldırmasını ve Avrupa Konseyi’ne girerken verdiği sözü yerine getirmesi.

Bu iki teklif de oylamaya sunuldu ve kabul edildi.

Kurultay 11 Eylülde sona erdi, heyetler Romanya’dan ayrıldı. Türk Dünyasının kanayan yarası olan Ahıska Türkleri meselesinin Türk Devlet ve toplulukları tarafından bilinmesi ve takip edilmesi başlıca arzumuzdur.

  BAŞBAKAN R. TAYYİP ERDOĞAN, TİFLİS’E AHISKA’YI HATIRLATTI

Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN, 11-12 Ağustos 2004 tarihinde Gürcistan’ı ziyaret etmiştir. Bu seyahate çıkmadan önce Federasyon Başkanı Yunus Zeyrek, Başbakan ERDOĞAN’a bir telgraf göndererek, Tiflis görüşmelerinde Ahıska Türkleri meselesinin de gündeme getirilmesi talebinde bulunmuştur.

Başbakan, Tiflis’te Gürcü yetkililerle yaptığı görüşmede, konuyu gündeme getirmiş; Gürcistan’ın Avrupa Konseyi’ne üye olurken Ahıska Türklerinin anayurtlarına dönüşüyle ilgili taahhütte bulunduğunu, ancak şu ana kadar bu konudaki çalışmaların yeterli olmadığını ifade etmiştir.

Sayın Başbakanımızın bu tavrı, Türk Hükûmetinin meseleye sahip çıktığını göstermektedir. Ahıska Türkleri, Sayın Bakanların ve konuyla ilgisi olan diğer yetkililerin de bu meselenin takibinde üzerlerine düşeni yapmalarını beklemektedir.

MÜSTEŞARLA GÖRÜŞME

Uluslararası Ahıska Türk Dernekleri Federasyonu-AHDEF Başkanı Yunus Zeyrek, 14 Temmuz 2004 günü, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Şehabettin HARPUT’u makamında ziyaret etti. Zeyrek, ikamet izni müracaatlarını dile getirdi ve ikamet izni olmadığı için sınır dışı edilmek üzere Antalya’da nezarette tutulan üç kişinin serbest bırakılmasını talep etti. Konuyla ilgilenen Müsteşarın girişimiyle söz konusu kişiler salıverildi ve ikamet için yasal müracaatlarını yaptılar.

DEVLET BAKANI PROF. DR. BEŞİR ATALAY’I  ZİYARET

18 Ağustos 2004 tarihinde Federasyon Başkanı Yunus Zeyrek ve Yönetim Kurulu Üyesi Paşali Seferoğlu, Devlet Bakanı Beşir Atalay’ı makamında ziyaret ettiler.
Ziyarette Başkan Yunus Zeyrek, Ahıska Türklerinin meseleleri üzerinde kısa açıklamalar yaptı. Özellikle dağınık halde yaşayan Ahıska Türklerinin birçok hayatî problemle karşı karşıya olduğunu, devletimizin konuyla daha yakından ilgilenmesi gerektiğini ifade etti.

Bakan Atalay, hükûmetin meseleyi bildiğini, Başbakanın Tiflis’te Gürcü yetkililere konuyu hatırlattığını söyledi. Atalay, “Biz gittiğimiz ülkelerdeki Ahıska Türkleriyle ilgilenmekteyiz. Yaşadıkları ülkelerin çalışkan vatandaşları olan Ahıska Türkleri, oralarda iyi şartlarda yaşamaktadırlar. Bizim temennimiz, bu insanların, yaşadıkları ülkelerde kalmalarıdır. Biz de onlara destek olmalıyız.” dedi.

  ATO’YU ZİYARET

AHDEF Başkanı Yunus Zeyrek, 20 Ağustos 2004 tarihinde, Başkan Yardımcısı Dr. İbrahim Agara’yla birlikte Ankara Ticaret Odası Meclis Başkanı ve Türk Ocakları Genel Başkanı Nuri Gürgür’ü, ATO’daki makamında ziyaret etti. Zeyrek, Ahıska Türkleri ve Federasyon’un kuruluşu ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Nuri Gürgür de, “Ahıska Türklerinin meselelerini biliyoruz. Çalışmalarınızı yürekten destekliyoruz. Her türlü faaliyetinizde size destek olacağız.” dedi.

  AHDEF MERKEZİNİN AÇILIŞ PROGRAMI

21 Ağustos 2004 tarihinde AHDEF merkezinin açılışı yapıldı. Açılış programına birçok seçkin davetli katıldı. Başta TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil olmak üzere birçok bakan, milletvekili ve bazı kuruluşların çiçek, çelenk ve telgrafları geldi. Programda AHDEF Başkanı Yunus Zeyrek’ten başka Devlet Denetleme Kurulu Üyesi Recep Sanal ve Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezinden Hasan Kanbolat da birer konuşma yaptılar. Program baştan sona kadar TRT kamera ekibi tarafından banda kaydedildi.

  BURSA ve İSTANBUL ZİYARETLERİ

AHDEF Başkanı Yunus Zeyrek, 15 Eylül 2004 günü Bursa Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Dairesini ziyaret etti. Yanında Bursa Derneği Başkanı ve Federasyon Başkan Yardımcısı Mevlüt Eşref de olduğu hâlde yetkililerle görüşen Zeyrek, ikamet konusunda yaşanan sıkıntıları dile getirdi. Yabancılar Şubesi yetkilileri, konunun hassasiyetini bildiklerini, ikamet izni taleplerine yasal çerçevede elden geldiğince olumlu yaklaştıklarını ifade ettiler.

Bursa’dan İstanbul’a geçen AHDEF Başkanı Yunus Zeyrek, Başkan Yardımcısı Mevlüt Eşref, İstanbul dernek başkanları Dr. Rüstem Mürseloğlu ve Fatma Ağalı ile birlikte, 16 Eylül günü İstanbul Valiliği ve Emniyet Müdürlüğünü ziyaret ettiler. Vali Yardımcısı Cumhur Taşbaşı’yla görüştükten sonra Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Dairesine giden heyet, burada Yabancılar Şubesi yetkililerinin sıcak ilgisiyle karşılandılar. İkamet izni konusunda yaşanan sıkıntılar karşılıklı olarak dile getirildi.

ŞAMPİYON AHISKALI

24-26 Eylül tarihleri arasında, Çankırı’da yapılan bay-bayan ve masterler bilek güreşi Türkiye şampiyonasına Ahıskalı Ferit Osmanov da katıldı. “Demir bileğimiz” olan Ferit Osmanov, 103 kiloda sağ ve sol elde Türkiye şampiyonu oldu. Hemşehrimizin bu başarısına rağmen nedense Millî Takıma alınmadı. Daha önce Eskişehir’de yapılan şampiyonada da birinciliği kimseye bırakmayan Ferit Osmanov, birinci olmasına rağmen ilgisizlik yüzünden hak ettiği sevinci yaşayamadı.

Ferit Osmanov, katıldığı birçok turnuvada üstün dereceler almıştır. Bunlardan bazıları şunlardır:

1. Özbekistan’da dört defa ülke şampiyonluğu,
2. 2003 yılı kasım ayında Moskova Suzdal’da yapılan dünya şampiyonasında sağ  ve sol elde dünya ikinciliği,
3. 105 kg ağır sıklette birincilik ve Asya’nın en güçlü sporcusu unvanı,
4. 2003 yılı 4-6 Haziranda Eskişehir’de, Türkiye şampiyonasında 95 kilo ile Türkiye şampiyonu,
5. Amerika Las Vegas’ta profesyoneller turnuvasında üçüncülük derecesi…

Önümüzdeki aylarda Güney Afrika Cumhuriyeti’nde düzenlenecek olan Dünya Bilek Güreşi Şampiyonasında Gururumuz Ferit Osmanov’a başarılar diliyor ve yetkililerden konuya ilgi göstermelerini bekliyoruz.

  AHISKALI ÖĞRENCİLERİN TANIŞMA TOPLANTISI

AHDEF, 9 Ekim 2004-Cumartesi günü Ahıskalı öğrenciler için bir tanışma toplantısı düzenledi. Harb-İş sendikasının Kızılay’daki salonunda gerçekleştirilen toplantı, Öğrenci Temsilcisi Adem Ahıskalı’nın açış konuşması ve takdimiyle başladı. İlk konuşmayı yapan Federasyon Başkanı Yunus Zeyrek: “Sizler, Türk ülkesinin serhaddini yüzyıllarca bekleyen yiğit insanların torunlarısınız. Düşman, dedelerinizden-babalarınızdan intikam almak için onları yurdundan yuvasından sökerek sürgünlere göndermiş; fakat onlar bütün olumsuzluklara rağmen kim olduklarını unutmamış, daima Türk olarak yaşamayı bilmişlerdir. Sizler de atalarınıza lâyık olmak için üzerinize düşeni yapmak, çalışmak ve halkımızın makus talihini yenmek mecburiyetindesiniz.” dedi.

Başbakanlık Öğrenci Koordinatörü Birol Dok, öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, karşılaşılan güçlüklerden bahisle bu güçlükleri aşmada kendisinin her zaman yardıma hazır olduğunu belirtti. Öğrencilerin birçok sorusuna cevap veren Dok, “Türkiye, sizlerin yetişmesi, topluma faydalı olması için bu projeyi uygulamaktadır. Siz de öncelikle derslerinize çalışarak bunun hakkını vermelisiniz. Zorluklardan yılmamalısınız. Problemlerinizi çözmede gerek Federasyon ve gerekse biz elimizden geleni yapacağız.” dedi.
Bu konuşmaları müteakiben öğrenciler tek tek kendilerini tanıttılar. Ankara’da ilk defa böyle bir toplantının yapılması üniversiteli gençleri duygulandırdı. Toplantı, mütevazı bir kokteyl ile samimî hava içinde sona erdi.

  GENEL MÜDÜRÜN ZİYARETİ

Millî Eğitim Bakanlığı Yurtdışı Eğitim Öğretim Genel Müdürü Hasan KAPLAN, 14 Ekim Perşembe günü Federasyonumuzu ziyaret etti; Federasyon Başkanı Yunus Zeyrek’le bir saat görüştü. Görüşmede, Ahıska Türklerinin genel durumu ve Ahıskalı öğrenciler üzerinde duruldu. Genel Müdür Kaplan, 1996-2000 yılları arasında Kazakistan’ın başkenti Almatı’da Eğitim Müşaviri olarak görev yaptığından bahisle, “Ahıska Türklerini yakından tanıyoruz. Yaşadıkları problemleri biliyoruz. Bakanlığımız Ahıskalı gençlerin iyi yetişmesi için burslu yabancı öğrenci projesinde onlara da ayrı bir kontenjan ayırmıştır. Bugüne kadar verilen 1079 kişilik kontenjandan 401 öğrenci okula devam etmektedir. Ahıskalı öğrencilerin daha başarılı olmaları için iyi bir motivasyona ihtiyaç vardır. Ayrıca öğrenci getirilmesi sırasında başarılı öğrencilerin seçilerek getirilmesi gerekir.” dedi.

Federasyon Başkanı Zeyrek de bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ettikten sonra, “Federasyonumuz, Ahıska Türklerinin bütün meseleleriyle yakından ilgilenmek amacıyla faaliyete başlamıştır. Kısa zamanda hayli yol kat ettik. Öğrencilerin başarısı için de ne gerekiyorsa yapma gayreti içindeyiz. Muhtelif dallarda kursların yanı sıra sosyal ve kültürel faaliyetler yapacağız. “ dedi.