Kaymakamlık’tan “1915 nedir?” konferansı

Türkiye’ye karşı kullanılan sözde Ermeni soykırımı ile ilgili olarak İnebolu Kaymakamlığı “1915 NEDİR?” konulu bir konferans düzenledi.
Dünya kamuoyunu her yıl 24 Nisan tarihinde aynı gündeme kilitleyen ve özellikle Amerikan Senatosu başta olmak üzere bir çok ülke tarafından Türkiye’ye karşı kullanılan sözde Ermeni soykırımı ile ilgili olarak İnebolu Kaymakamlığı “1915 NEDİR?” konulu bir konferans düzenledi.

İnebolu Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan’ın davetiyle İnebolu’ya gelen Araştırmacı Yazar Edebiyatçı Yunus Zeyrek tarafından verilen konferansta detaylı bir şekilde ele alınan 1915 olaylarıyla ilgili sunum ilgiyle izlendi. 24 Nisan’ın yıl dönümü nedeniyle İnebolu Kaymakamlığı tarafından organize edilen ve ilçe protokolünün katıldığı ve halkın da davetli olduğu konferans saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunmasının ardından Kaymakam Görgülüarslan’ın günün anlam ve önemine dair yaptığı kısa konuşmayla başladı. Görgülüarslan yaptığı kısa konuşmasında tarihimizde en çok üzerinde konuşulan ve tam olarak anlatılamayan yıllara dair bilinmeyenlerin aydınlatılmasına katkısı olacağını vurguladığı konferansın önemine değindi.

Gazi Üniversitesi Türk Dili Bölümü Öğretim Görevlisi, Tarihçi ve edebiyatçı yazar Yunus Zeyrek oldukça detaylı olarak hazırladığı sunumunda olayların iyi anlaşılabilmesi için tarihi doğru kaynaklardan okumanın önemine işaret ederek, sözkonusu 1915 olaylarının perde arkasına ilişkin araştırma ve anekdotlarını paylaştı.

Komşuları itibarıyle Türkiye’nin etrafının sıcak denizlere inmek için Türk varlığının imhasına yönelik emellerin odağı olduğunu ve aslında Türklerin Anadolu’da eski ve köklü bir tarihe sahip olduklarından bahsederek başladığı konuşmasında 1071 tarihinin Türklerin Anadolu’ya girişi olarak yıllar boyu yanlış ve eksik öğretildiğini belirtti. “M.Ö. 4. Yüzyılda Makedonyalı İskender zafer kazandığında Çoruh havzasında ona Buntürkler ve Hazarlar karşı gelmiştir diye bir kayıt vardır. Buntürk’ün anlamı yerli Türk anlamına gelmiştir. Yani 1071 Türklerin Anadolu’ya yerleşmesi değil devlet ve siyaset olarak hakimiyetini ilan ettiği yıldır…” diyen Zeyrek, Anadolu’nun eski tarihlerden beridir Türk yurdu olduğunu vurguladı.

Soykırım iddialarının çıkarıldığı yılların 1973’teki bombalama olaylarıyla başladığı ve lobi faaliyetlerinin hızlandığına dikkat çeken Zeyrek, Sarıkamış’ı bilmeden, siyasi mülahazalarla yazılmış tarihe bakarak kanaat oluşturmanın sonucunu yıllardır meselenin anlatılamamasına vardığına vurgu yaptı. Zeyrek; “Siyasi mülahazalarla tarih yazarsanız yazık olur, günah olur” diyerek tarihin doğru kaynaklardan okunmasının, olan olayları değerlendirirken nedenlerine inmenin gözden kaçırıldığına işaret etti. 1. Dünya savaşının 1914’te fiilen başladığını ve 1915 yılı Ocak ayında Sarıkamış’ta yenilen ve yorgun düşen Osmanlı Ordusu’nun durumu nedeniyle sona erdiğini söyleyen Yunus Zeyrek, “İmparatorluk 25 milyon nüfus olmasına karşın askerlik ve yurt savunması 8 milyon Türk’ün omuzlarında… Türkler cephede Ruslarla savaşırken Ermeniler Türk köylerinde kadın ve kızlara saldırıyor. Bunu duyan cephedeki asker isyan ediyor bazıları köye dönüyor ve mücadele ediyor. Ermeniler Türk ordusu savaşırken düşman kuvvetlere destek olmak üzere gönüllü ordu kurup Türklere karşı savaşıyor. Hükümet binaları, Türk köylerini ateşe veriyor. Bulundukları yerlerde zulümler yapıyor. 24 Nisan 1915’te savaş bitmesine rağmen askerin yorgun ve moralsiz olmasından yararlanabileceğini düşünen Ermeniler bunu fırsat bilerek isyanlar çıkarıyor. Mevcut Osmanlı Hükümeti bunlara yalvarıyor, koskoca imparatorluk bunları muhatap alıp yapmayın etmeyin diyor. Ama bunlar; ‘Hayır, biz de bağımsızlık alacağız, Bulgarlar gibi Yunanlar gibi ayrılacağız’ diyorlar. Bunun üzerine hükümet 27 Mayıs 1915’te şimdilerde adına tehcir denilen ama aslında doğrusu geçici bir kanun olarak çıkartılan ve tamamen kendi halkını bu zulümlerden korumak adına alınmış tedbirleri içeren ve asla içinde öldürmekten, sürgünden bahsedilmeyen sevk ve isyan kanununu çıkarıyor. Bu doğrultuda Ermeniler’e yer değiştirme uygulanıyor. 1915 olayının özü, aslı doğrusu budur!”  dedi.

Konferansını tarihi belge ve fotoğrafların gösterimiyle noktalayan Zeyrek’e Kaymakam Görgülüarslan plaket ve İstiklal Madalyası Anısı hediye etti. Konferans çıkışında Yunus Zeyrek kitaplarını imzaladı.

http://www.inebolupostasi.com/kaymakamliktan-1915-nedir–konferansi_h506.html