İşte O Uğursuz Belge

(Rusça’dan çeviren Orhan Uravelli)

SSCB Halk İçişleri Komiserinin Sürgün Emri

Tamamen Gizlidir.
Özel Dosya

Sayı: 001176                                                                               20 Eylül 1944, Moskova

Gürcistan SSC sınır şeridindeki Ahıska, Adigön, Aspinza, Ahılkelek ve Bogdanovka ilçelerinden Türk, Kürt ve Hemşinlilerin tahliye edilmesine ilişkin Devlet Savunma Komitesi’nin 6279cc sayılı kararının yerine getirilmesi için emrederim:

1. Tahliye işlemleriyle ilgili hazırlık tedbirleri ve fiilî operasyonlar için

a. Ahıska (Ahıska ilçesi kapsamında),
b. Adigön (Adigön ilçesi kapsamında),
c. Aspinza (Aspinza ilçesi kapsamında) ve
d. Ahılkelek (Ahılkelek ve Bogdanovka ilçeleri kapsamında) dört operasyon mıntıkası kurulsun.
……

3. Mıntıka âmirleri ve yardımcıları derhal göreve başlasınlar. Hazırlık tedbirleri için  Gürcistan SSC Halk Devlet Güvenlik Komiseri Yoldaş Rapava ve Gürcistan SSC Halk İçişleri Komiseri Yoldaş Karanadze, operasyon mıntıka amirlerinin emrine, Halk İçişleri Komiserliği ile Halk Devlet Güvenlik Komiserliği’nden bölgedeki şartları ve durumu iyi bilen 50’şer eleman versinler.

4. Operasyon 15-25 Kasım günleri arasında 10 gün içinde gerçekleştirilsin.

5. Tahliye operasyonu sırasında emniyeti sağlamak ve devlet sınırında güvenliği sağlamak üzere Halk İçişleri Komiserliği’ne bağlı aşağıdaki birlik ve kıtalar görevlendirilsin: 40., 281.-1; 266.-1, 3. Kırmızı Bayrak Nişanlı Kıtalar, 8. ve 2. Alaylar, aynı Komiserliğe bağlı Moskova Tümeni 1. ve 2. Özel Birlikleri, Yüksek Subay Harp Okulu, Moskova Teknik Harp Okulu, Halk İçişleri Komiserliği Kuvvetleri Saratov, Orconikidze, Leningrad ve Harkov Harp Okulları; Siyasî Harp Okulu ve Özel Kurs öğrencileri – toplam 20 bin kişi.

6. SSCB Halk İçişleri Komiseri Vekili Korgeneral Apollonov, sınır güvenliğini sağlayacak birliklerin 25 Ekim gününe kadar bölgeye sevk edilmesini, diğer birliklerin de 25 Ekim-1 Kasım arasında bölgeye gelmesini temin etsin.

7. SSCB Halk İçişleri Komiseri Vekili, Devlet Güvenliği 2. Dereceli Komiseri Yoldaş Çernışev, Kızıl Ordu Lojistik BaşkanıOrgeneral Khrulyev’le birlikte, ilgili nokta ve birimlere, sürücülerle birlikte gereken miktarda yakıt bulundurulmak üzere 900 adet Studebaker marka askerî kamyon gönderilmesini ve özel hazırlanmış tren katarlarının zamanında temin edilmesini kontrol ve takip ederek özel nakliye işlerini düzene soksun.

L. BERİYA
SSCB Halk İçişleri Komiseri
Devlet Güvenlik Komitesi Genel Komiseri

Not:

Operasyondan önce saha yetkilisi, köylerin çevresinde engel, pusu ve kordonların doğru yapılıp yapılmadığını kontrol edecek ve bundan sonra köylerdeki yaşlı erkekleri bir yere toplayarak Gürcistan SSC devlet sınırındaki güvenliği sağlamak amacıyla devlet kararı uyarınca Orta Asya’nın güney kesimlerine tahliye edileceklerini kendilerine beyan ve ilân edecektir.

Rusya Federasyonu Devlet Arşivi (GARF), F.R.-9401. Liste 2, Dosya 3, Sayfa 764-767.


Kaynak:
Nikolay F. BUGAY, Turki iz Meskhetii, Dolgiy Put k Reabilitatsii, Moskova, 1994, TTO İzdatelskiy Dom ROSS, s. 42-43)