Krasnodar’da Vahşet

Rusya Federasyonu’nun Krasnodar vilâyetinde yaşayan Ahıska Türklerinin problemleri günden güne artmaktadır.

Dergimizin önceki sayısında geniş bir şekilde yer verdiğimiz Krasnodar’daki çekilmez hayat, bir cinayetle yeni boyutlara ulaştı.Bu cinayeti bildiren Rus Haber Ajansı “Kubanlı bir Rus, iki genç Ahıskalı kızı silâhla öldürüp diğer Ahıskalıları da vuracağı tehdidinde bulundu” başlığıyla yer verdiği haber yazısını aynen veriyor, ilgilileri yeniden uyarıyoruz.

Ahıska Türklerinin liderlerinden Server Tedorov, 26 Aralık’ta, İnsan Hakları  Komitesi Novorossiysk şubesine başvurarak Krasnodar ili Kırım ilçesi Russkoye köyünde iki  kişinin katledildiğini bildirdi. İnsan Hakları Komitesi Novorossiysk  Şubesi’nin REGNUM Haber Ajansına yaptığı açıklamada, 26 yaşında Narmine ve 19 yaşındaki  Nargile isimli iki Türk kızı, Rus komşuları tarafından katledildi. İkisi de ABD’ye göç programına başvurmuşlardı.

Olay yerine gelen İnsan Hakları Komitesi yetkilileri, kendi evlerinin avlusunda öldürülmüş genç kızların cesetleriyle karşılaştı. Öldürülen kızların annesinden alınan bilgiye göre olay şöyle cereyan etmiştir: İki genç kız akşamleyin işten dönerek televizyon seyretmekteyken kapıdan bir sesin duyulması üzerine birlikte dışarıya çıktılar. Evin bahçe kapısı önünde Rus komşularını gördüler. Rus, kızlardan ağabeyleri Nariman’ı sordu. Onlar da ağabeylerinin evde olmadığını söylediler. Buna sinirlenen Rus, “Buraya neden geldiniz? Burada hepiniz istenmeyen misafirsiniz! Buraya sizi kim davet etti? Hepinizi vuracağım! Burada kaç Türk ailesi varsa hepsini öldüreceğim!” diye bağırdı. Sonra da elbisesinin altında saklı tuttuğu av tüfeğini çıkardı. Kızlar, karanlıktan dolayı silâhı sopa zannetmişlerdi.  Birden ateş eden saldırgan, iki kez kardeşi kurşun yağmuruna tuttu. Kurşun, Nargile’nin boğaz, Narmine’nin de kulak çevresine isabet etti. Her ikisi de olay yerinde can verdiler.

Bütün olanlar,  kurbanların Leyla isimli ablaları tarafından müşahede  edildi. Leyla, tüfek seslerini duyunca saklanmış ve böylece canını kurtarmıştı. Ayrıca, katilin belki de katliama devam etmek için silâhın şarjörünü değiştirmesini fark etmişti. Katilin eşi gelip onu eve götürdü.

Cenaze töreni 27 Aralık’ta yapıldı. İnsan haklarını koruma örgütleri Ahıska Türklerine karşı şiddet dalgasının endişe verici boyutlara ulaştığına dikkat çekmektedir. 7 Ekim tarihinde Rus-Kazak üniformalı birkaç kişi Abinsk ilçesinin Holmskiy köyünde Ahmedov ailesinin evine zorla girerek susturucu tabancayla ateş ederek ev sahibi İslâm Ahmedov’u  yaraladı.

2 Aralık tarihinde de Holskiy köyünde Enver isimli başka bir Ahıska Türkü, Rus Kazakları tarafından vahşice dövüldü.

18 Aralık tarihinde Apşeron ilçesinin Kubanskiy köyünde Rus dazlakları tarafından Ahıska Türklerine karşı düzenlenen organize bir saldırı sonucunda 35 kişi yaralanmıştır. Son on beş yıl içerisinde Ahıska Türklerine karşı işlenen cinayet ve suçların hiçbiri adlî makamlar tarafından  dikkate alınmamıştır.