Samsun’da Ahıska Günleri

Yazar: Firuze DEMİRÇİYEVA – Cemil ALİYEV

Birincisi İstanbul’da, ikincisi geçen sene Ankara’da yapılan Geleneksel Ahıskalı Öğrenciler Kültür ve Dayanışma Günleri’nin üçüncüsü bu sene Samsun’da gerçekleştirildi. Samsun Valiliği tarafından desteklenen Ahıska Günleri Programına, yurdun dört bir yanından gelen Ahıskalı üniversite öğrencileri çeşitli kültür faaliyetleriyle katıldılar.

Muhtelif şehirlerden gelen gençler, Tekkeköy-Gelemen YİBO’da misafir edildiler. 12 Mayıs’ta başlayan programın birinci bölümü, DSİ’den başlayan ve Atatürk Anıtında çelenk koyma, saygı duruşu ve İstiklâl Marşıyla biten bir yürüyüşle tamamlandı.

13 Mayıs’ta Atatürk kültür Merkezinde bilgi yarışması yapıldı.

Aynı gün saat 14.00’te Ahıska Türkleri konulu bir konferans verildi. Ankara-Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve AHDEF Başkanı Yunus Zeyrek tarafından verilen konferans iki saat sürdü. Ahıskalı gençlerden başka Vali Yardımcısı, Üniversite Öğretim Üyeleri ve halkın iştirakiyle gerçekleşen slaytlı konferans, çok başarılı geçti. Vali Yardımcısı Mustafa İngenç, Zeyrek’e teşekkür ederek çiçek verdi.

Akşama doğru başlayan tiyatro, müzik ve folklor gösterileriyle çok güzel anlar yaşandı.

Ahıskalı gençler, programın üçüncü günü 19 Mayıs Üniversitesi kampüsünü ziyaret ettiler. Canik Toptepe Meşe Kültür Tesislerindeki öğle yemeğinden sonra Neco Düğün salonuna gelen gençler, burada müzikli bir eğlence programının ardından vedalaşarak ayrıldılar.

Çok olgun bir havada geçen üç günlük programda, başta valilik olmak üzere ildeki resmî kurumların büyük katkısı olmuştur: Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Canik Belediye Başkanlığı, Kredi ve Yurtlar Kurumu Bölge Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü…

Bilhassa gençlerle yakından ilgilenen kamu personelini teşekkür ve saygıyla anmamız gerekir: Vali Yardımcısı Sayın Mustafa İNGENÇ, İl Millî Eğitim Müdürü Cevdet Aydın, Milli Eğitim Şube Müdürü Melih Erdem, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Başkan Basın Danışmanı Şenol Kocatepe, A. Ü. Samsun TÖMER Şubesi Müdürü Nilgün Erzincanlı, Millî Eğitim Müdürlüğü Memurları Canan Üstüner ve Cihangir Dursun, ,  İl Kültür ve Turizm Müdürü Yüksel Ünal, İlkadım Öğrenci Yurt Müdürü Mustafa Dorabay, Millî Eğitim Müdürlüğü Okul Spor Hizmetleri Sorumlusu Fatih Çepniler, Millî Eğitim Müdürlüğü İl İzci Kurulu Başkanı Abdullah Şimşek, Fizik Öğretmeni (Program Sunucusu)  Serkan Kaya, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Aslan Karanfil, Valilik Özel Kalem Memuru Şengül Keskinoğlu.

Vali Yardımcısı Sayın Mustafa İngenç’i makamında ziyaret eden program koordinatörleri Firuze Demirçiyeva ile Cemil Aliyev,Ahıska Türklerini Samsun halkına tanıtmak ve kendi hemşehrileriyle de tanışmak, kaynaşmak amacıyla düzenledikleri program münasebetiyle gösterilen ilgi için teşekkür ettiler.

Vali Yardımcısı Mustafa İngenç, şunları söyledi: “Biz, bu faaliyetlerle Ahıska ve Ahıskalıların varlığını öğrendik. Ben, Samsunluların sizlerden çok şey öğrendiğini düşünüyorum. Bizler sizin dedelerinizin çektiği 1828 istilâsı ile 1944 sürgününün ıstıraplarını öğrendik ve paylaştık. Daha önceleri Ahıska’yı, Azerbaycan, Özbekistan ve Türkmenistan Türkü gibi biliyorduk. Bundan 62 yıl evvel büyük bir sürgüne, asimilasyona tabi tutulduklarını bizzat öğrenmiş olduk. Bu bakımdan bu etkinlik sadece Ahıskalı öğrencilerin kendi arasında tanışması ve dayanışmasından öte bu konuların dile getirilmesine  bir aracılık yaptı. Samsun’da etkinlikleri yapmış olmanızdan mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Ahıskalıların sürgün hayatının bitmesini, seneye bugünlerde daha güzel şeylerden bahsedilmesini ümit ve temenni ediyorum.”

Şehirlerden gelen Ahıskalı gençler bu geleneksel programın dördüncüsünün seneye Konya’da yapılmasını kararlaştırdılar.