23 Nisan Çocuk ve Barış Festivali

Yazar: Sevil PİRİYEVA

23 Nisan Çocuk Bayramı, Atatürk tarafından armağan edilen ve bugün dünyada çocuklara verilen tek gündür. Bu bayram münasebetiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılan çocuk festivaline, Gazi (Türkiye), Macaristan, Makedonya, Bulgaristan, Dr. Küçük (Londra), Romanya, Eltham (Londra), Armelit (Türkiye), Litvanya, 9 Eylül ve Ahıska Türkleri (Azerbaycan) katıldılar.

Azerbaycan’da yaşayan Ahıska Türklerinin çocuk folklor ekibi, KKTC’de düzenlenen çocuk festivaline üç yıldır katılmaktadır. Her yıl olduğu gibi bu yıl da  festivale Saatlı ilçesinin Şirinbey köy çocuklarının folklor ekibi, Azerbaycan bayrağı altında katıldı. Ahıska Türklerinin folklor ekibi diğer ülkelerden farklı olarak hem Azerbaycan Devletini hem de Ahıska Türklerinin folklorunu en güzel şekilde sergilediler.

Azerbaycan-Ahıska Türkleri Çocuk Folklor Ekibi, 22 kişiden meydana gelmişti. Ekip başkanı Sevil Piriyeva, Fazlı Eşrefov ve halk oyunları öğretmeni Hemdi Ayvazov, çocukların festivale katılmasına, festival sevincini yaşamasına, ülkeler arasındaki barış, sevgi ve kardeşlik bağlarının güçlenmesine büyük katkıda bulundular. Çocuklar festivalde Naz naz, Ahıska’nın kızları, Gelin, Halay vb. oyunlarıyla gösteri yaptılar. Gösteri, seyirciler tarafından coşkulu alkışlarla karşılandı.

Festivale katılan çocuklar KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ı da ziyaret ettiler. Talat, değişik ülkelerden gelen çocukların bir arada oynayarak, tanışarak kaynaşmalarının önemine işaret ederek, dünyanın buna ihtiyacı olduğunu vurguladı ve bütün çocukların bayramını kutladı.

KKTC’den dönerken İstanbul’da Ahıska Türkleri Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Rüstem Mürseloğlu tarafından karşılanan ekibimiz, İstanbul’un tarihî yerlerini gezdi.

Çocuklarımız, KKTC’den güzel hatıralarla ve yeniden 23 Nisan festivaline katılmak ümidiyle ayrıldılar. Azerbaycan’a döndüklerinde Kıbrıslı ailelerle kurulan güzel dostluk ve gönüllerinde kalan unutulmaz hatıraları, okullarındaki arkadaşlarına anlattılar.

İki yüz yıla yakın bir zamandan beri Rus İmparatorluğunun baskısı altında ve 62 seneden beri de sürgünlerde yaşayan Ahıska Türklerinin çocukları, çok güzel bir 23 Nisan sevinci yaşadılar. Bu sevince katkıda bulunan Ankara TİKA Başkanlığına, KKTC Millî Eğitim ve Kültür Bakanlığına, İlköğretim Dairesi Müdürlüğüne, 9 Eylül İlkokuluna, Çatalköy İlkokuluna, Azerbaycan KKTC temsilciliğine ve AHDEF Başkanı Yunus Zeyrek’e sonsuz şükranlarımızı sunarız.